İsrail’de El Cezire kapatılıyor: Ekipmanlara el konulacak

İsrail hükümeti, Doha merkezli El Cezire televizyonunun İsrail’deki yayınlarını sonlandırma, ofislerini kapatma, ekipmanlarına el koyma kararı aldı. İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda İletişim Bakanı Shlomo Karhi’nin sunduğu Katar merkezli El Cezire televizyonunun İsrail’deki faaliyetlerinin sonlandırılması ve ofislerinin kapatılması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

AA’nın aktardığına göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Başında olduğum hükümet oy birliğiyle tahrik edici El Cezire’nin İsrail’de sonlandırılması kararı aldı” ifadesini kullandı.

Bu kapsamda, El Cezire’nin çatısı altındaki televizyon kanalları ve internet sitelerinin İsrail’deki faaliyetlerinin sonlandırılması, yayınlarının durdurulması, internet sitelerine erişim engeli getirilmesi, ofislerinin kapatılması ve ekipmanlarına el konulması kararlaştırıldı.

Öte yandan Yediot Ahranot gazetesi, söz konusu kabine toplantısına eski Savunma Bakanı Benny Gantz’ın liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi’nden bakanların katılmadığını aktardı. Haaretz’in haberine göre karar, El Cezire’nin 45 gün süreyle kapatılmasını içeriyor ancak bu süre yeniden uzatılabiliyor.

‘DEVLET GÜVENLİĞİNE TEHDİT’

İsrail devlet televizyonu KAN’ın 20 Ekim 2023 tarihli haberinde, İsrail hükümetinin “devlet güvenliğine tehdit oluşturan” televizyon kanallarının kapatılabilmesine izin veren düzenlemeleri onayladığı bildirilmişti. Karar doğrultusunda İsrail’deki El Cezire ofislerinin kapatılmasının ve ekipmanlarına el konulmasının mümkün olduğu belirtilmişti.

İsrailli bakanlar, medyada “El Cezire Tasarısı” olarak bilinen yasa tasarısını 12 Şubat’ta onaylamış ve parlamento da aynı gün yapılan ilk okumada yasaya ilk onayı vermişti. İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi de 21 Şubat’ta El Cezire’nin yayın yapmasını engellemek için gerekli prosedürlerin tamamlandığını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir