Dağıstan bölgesinde saldırı: Çok sayıda ölü var

Rusya’nın Azerbaycan ile komşu Dağıstan bölgesinde iki ayrı kentte bulunan sinagog, kilise ve polis kontrol noktalarına dün düzenlenen saldırılarda bir rahip ve polis memurları hayatını kaybetti.

Dağıstan bölgesinin valisi Sergey Melikov bugün erken saatlerde mesaj platformu Telegram’da yayımlanan görüntülü açıklamasında, “Bugün Dağıstan ve tüm ülke için trajik bir gün” dedi. 

“SAVAŞ EVİMİZE GELDİ”

Bunun bir “terör saldırısı” olduğunu kaydeden Melikov, “Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi” dedi. 

Saldırıyı üstlenen olmadı.

Melikov terör saldırısı olarak nitelediği saldırıya 15 polis memurunun “kurban gittiğini” ifade etti ancak kaçının yaralandığını veya hayatını kaybettiğini belirtmedi.

DIŞ GÜÇLER VURGUSU…

Rahibin dışında sivil can kayıpları olduğunu da belirten Melikov, Mahaçkale ve Derbent kentlerinde gerçekleşen saldırıyı düzenleyen altı kişinin güvenlik kuvvetleri tarafından vurularak öldürüldüğünü ifade etti. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu ise beş saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.

Mahaçkale ve Derbent kentlerinde terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığı bildiren Melikov, “Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor.” dedi.

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Derbent’teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının da söndürüldüğü belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir